Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Stowarzyszenie Kawaleria - Organizacja Pożytku Publicznego - nr KRS: 0000350813

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Pułk 3 Strzelców Konnych

Historia Pułku 3 Strzelców Konnych Read More

Nabór

Zapraszamy w nasze szeregi Read More
  • 1

Garść Refleksji!

(treść i format artykułu zgodny z oryginałem)

     Kto przewidzi nadchodzące czasy? Jakie miejsce zajmiemy pod płaszczem tej władczyni której imię „Historia” ?

     Rok 1985 niesie w sobie wielką rocznicę – 170-cio lecie powstania 3-go Pułku Strzelców Konnych. Rok 1819 to data utworzenia po raz pierwszy na ziemiach polskich naszego Pułku.

W jakże specyficznych i ciężkich warunkach się rodził. Przy-niósł wtedy nadzieję społeczeństwu województwa kaliskiego, mieszkańcom Warty – gdzie stał garnizonem – na odzyskanie niepodległości – której wartość jak żaden inny Naród na świecie znają właśnie Polacy. Udział w Powstaniu Listopadowym bitwy pod Boremlem, Stoczkiem, i nad rzeką Wieprz wpisały Pułk już na stałe w historię Wojska Polskiego. Bojowe sztandary Pułku zostały pieczołowicie przechowane i brały udział w uroczystościach państwowych okresu międzywojennego.. Odrodzony w październiku 1919r został ostatecznie sformowany 27-go kwietnia 1922r w Białymstoku. Jego garnizonem stał się Wołkowysk, a  żołnierze Pułki byli dumni mogąc służyć w oddziale który do sienkiewiczowskich zagończyków może być porównany. Wyrazem tego było nadanie Pułkowi Imienia Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego. 3-ci PSK promieniował nie tylko wspaniałym wyszkoleniem bojowym ale także liczącymi się wynikami w sporcie jeździeckim oświatą i kulturą.

     Wrześniowa próba dała dowody nie tylko bojowej postawy, bohaterskiego patriotyzmu na polach bitewnych ale przykłady prawdziwie rodzinnego przywiązania do Sztandaru i barw pułkowych, olbrzymiego koleżeństwa na polu walki. Niezbadany los chciał aby 3-ci PSK zakończył jako ostatni w Polsce kampanię wrześniową w dniu 6-go października 1939r w Hosinach k Żelechowa. Jednak żołnierzy Pułku nie brakło na żadnym froncie tym jawnym i w konspiracji przez cały okres II-giej wojny – wszędzie tam gdzie istniała szansa poprzez walkę zrzucić jarzmi okupacji. Warunki powojenne nie sprzyjały na kultywowanie kawaleryjskich tradycji. Odnaleziony w 1980 bojowy Sztandar Pułku stał się jednak impulsem do kolejnego wskrzeszenia i przywrócenia do pełni życia jego żołnierzy. Pękły tamy długo tajonych uczuć przywiązanych tak bardzo do swoich barw żołnierzy. Spotkania       na corocznych zjazdach i panująca atmosfera są tego najlepszym dowodem. Zatarły się odległości i granice, poszły w kąt dolegliwości i choroby. Nastąpiła niemożliwa do zrozumienia przez laika metamorfoza – powrót do lat służby czynnej w Pułku. Jeżeli nie fizycznie to duchowo jesteśmy wszyscy na naszych spotkaniach. Obojętne czy z Polski, Anglii, Republiki Południowej Afryki, Kanady, czy USA. Biegną myśli i pozdrowienia zewsząd gdzie losy rzuciły naszych żołnierzy.

     Staraniem wszystkich członków Koła Żołnierzy 3-go PSK zostały odrestaurowane groby poległych we wrześniu 1939r żołnierzy Pułku. Czerwin, , Hodyszewo, Hajnówka, Białystok, Wola Gułowska, - to miejscowości gdzie spoczywają polegli żołnierze Pułku 3-go Strzelców Konnych, dają świadectwo, że nie ma takiej ofiary której Pułk poniósł w imię obrony swojej Ojczyzny, świadcząc o męstwie Jego żołnierzy. Uroczystości na Zjazdach przypominają te tragiczne czasy – ucząc jednocześnie młode pokolenie tego co zabrzmiało w słowach uczennicy na uroczystościach w Tykocinie „Dziękujemy Wam za lekcję historii”.

                           Tadeusz Kwiecień.

Wspierają nas