S P R A W O Z D A N I E
(treść i format artykułu zgodny z oryginałem)
z działalności Zarządu i Koła Żołnierzy Pułku 3-go Strzelców Konnych w latach 1980 - 1987.
Odnalezienie dniu 5—go lipca 1980r Sztandaru Pułku Stało się potężnym impulsem do powstawiania Koła Żołnierzy Pułku 3-go Strze1ców Konnych w skład którego weszli żołnierze Pułku, Ich Rodziny, żołnierze innych Pułków Kawaleryjskich a także cały szereg sympatyków. Podstawowym celem określonym przez Koło na zjeździe w Łomży stało się stworzenie monografii 3—go PSK i odbudowa grobów poległych żołnierzy na szlaku bojowym kampanii wrześniowej 1939r. Większość grobów naszych żołnierzy znajdowała się w opłakanym stanie. Dzięki staraniom Koła, wkładowi finansowemu naszych członków w kraju i za granicą, pomocy finansowej i organizacyjnej miejscowych władz
/u szczególności gmin: Czerwina, Śniadowa, Nowych Piekut/ mamy na dzień dzisiejszy groby — pomniki naszych poległych w Czerwinie, Śniadowie, Hodyszewie, Hajnówce, Woli Gułowskiej. Walki 3—go PSK upamiętnione zostały także formie tablic pamiątkowych najczęśc1ej na obeliskach. Znajdują się one w: Czerwinie, Tykocinie, Hajnówce /dwie/, Kalinowym Dole, Warszawie /Kościół Św. Anny/ W realizacji znajduje się umieszczenie tablicy pamiątkowej w jednym z Kościołów w Krakowie. Ponadto Imiona Bohaterów Pułku zostały upamiętniono poprzez nadanie nazw ulic: im. rtm. Antoniego Kossakowskiego Czerwinie ppłk, Stefana Platonoffa• Hodyszewie, rtm. Witolda zasiutyńskiego Kalinowym Dole.
W bieżącej realizacji znajdują się projekty nadania Imienia 3-go PSK Szkole Podstawowej a Im. Dowódcy Kawalerii gen. Zygmunta Podhorskiego szkole w Suwałkach.
Za ukończeniu jest monografia Pułku.
W zakresie publicystyki doczekaliśmy się wielu artykułów w czasopismach /Przekrój, „Polaka”, • "Tygodnik wwKulturalny", „Za i Przeciw”/ a także wielu gazetach codziennych. Oceniamy, że dotychczas ukazało się ok. 50 publikacji dotyczących Pułku. Historia naszego sztandaru przedstawiona była w dwóch audycjach telewizyjnych w programie „Świadkowie” i w Jednym z wydań radiowej „Muzyki i Aktualności”. Publikacje te pozwoliły na odu1ezienie kolejnych żołnierzy Pułku. Udało się nam wyjaśnić losy zaginionych czasie działań wojennych żołnierzy Pułku Dalej Jednak nie znane są losy m.in. rtm. Wacława Boguckiego, por Antoniego Trzeciaka, chór. Jana Kurka, _ por Witolda Ciechanowlazą.
Sztandar naszego Pułku znajduje się w Muzeum Wojska w Białymstoku.
Kop
Kopia sztandaru i obraz namalowany przez por Zbigniewa Naborowskiego znajduje się w Muzeum Im. gen. Sikorskiego w Londynie.
W 1985 roku Pułk obchodził 170—cio lecie swego powstania. Z tej okazji został wybity pamiątkowy medal.
Od 1980 roku spotykamy się corocznie na naszych koleżeńskich zjazdach. Są one połączone z młodzieżą szkolną i miejscowym społeczeństwem naszych żołnierzy. Od 1985 roku nasze Święto Pułkowe obchodzimy w bardzo serdecznej atmosferze którą stwarza społeczeństwo w Hodyszewie. Od 1980 roku dwa razy do roku ukazują się regularnie z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia „Jednodniówki” przeznaczone dla żołnierzy i Ich Rodzin. W tych publikacjach nasi Koledzy zamieszczają swje wojenne wspomnienia, refleksje 1 wiersze. Nie pomijamy także najbardziej tragicznych dla nas chwil. W mlarę możliwości członkowie naszego Koła biorą udział pogrzebach naszych zmarłych Kolegów.
Powstanie Koła i jego działalność, zaangażowanie żołnierzy Pułku, Ich dzieci wnuków można określić słowami Pana por Ryszarda Migurskiego z 3 P. Szwol. Który na jednym za spotkań oficerów XIV—tego_ Rocznika Kawalerii /promocja 1937r/ powiedział: „3—ci Pułk Strzelców Konnych był był Pułkiem zapomnianym. Teraz Jednak odrodził się i żyje”. Żołnierze mogą być dumni ze swego Pułku. Ostatni zeszli z pola walki kampanii 1939r. /12—go października 1939r w Kosinach k/Źe1echowa. Podobnie mogą być dumni ze swoich osiągnięć członkowie Koła Żołnierzy 3—go PSK w kraju i za granicą za swoją pracę Upamiętniającą chwałę bojową Pułku 3—go Strzelców Konnych.
Kraków luty 1987.
T. Kwiecień ppor
Oraz medal pamiątkowy, z okazji 170—1ec1a istnienia Pułku.