KRONIKA
(treść i format artykułu zgodny z oryginałem)
Utwierdza się w Krakowie zwyczaj wzajemnych zaprosin na uroczystości pułkowe możliwie wszystkich Kolegów, przedstawicieli dawnych i obecnych formacji wojskowych. Naturalnym łącznikiem i scalającym ogniwem staje się też młodzież harcerska, jak ma to miejsce w przypadku 8 KKDH im. 8 PU i 15 KKDH im. 3PSK. Może to najlepsza szczepionka przeciw nie przynoszącym chluby naszemu środowisku swarom i przedziwnej użyteczności podziałom. W.S.
W poczytnym tygodniku "Przekrój" z dn. 28.XI.93 ukazał się obszerny artykuł Jerzego Piekarczyka pt. "Ostatni ułani Rzeczypospolitej" w którym autor szkicuje historię krakowskich drużyn konnych kultywujących tradycje kawaleryjskie: 8 KKDH im. 8 PU i 15 KKDH im. 3PSK. wraz ze swoimi rozmówcami: dh phm Mikołajem Reyem i dh phm Dariuszem Waligórskim autor płóbuje określić motywację, specyfikę i cechy wychowawcze tej gałęzi ruchu harcerskiego. W tekście dynamiczne zdjęcia w wykonaniu harcerzy. W.S.
Św. Huberta uczcili krakowscy jeźdźcy tradycyjnym biegiem za lisem na Błoniach w dn. 7.XI.93. Wśród honorowych Gości byli: pani Danuta Jacobson i pan płk dr B. Lubieniecki.
Do końca zwinnym lisem był dh phm Mikołaj Rey z 8 PU, który po biegu wraz z dh-em Pawłem Więciem (w barwach 15 PU) dali znakomity pokaz władania białą bronią.
Harcerze swojego "Hubertusa" świętowali w dniu 11.XI.93. Wcześniej wzięli udział w oficjalnych uroczystościach niepodległościowych, przejeżdżając w szyku trójkowym (20 koni) Drogę Królewską z Wawelu do Grobu Nieznanego żołnierza. Prosto z defilady przybył na Błonia "konno i zbrojno" pan wachmistrz Paweł Jackiewicz. Zgrabną lisicą była dh-na Bogusia Długosz z 8 KKD Harcerek na koniu "Waleria", której po emocjonującej pogoni kitę zerwał dh Łukasz Potępa (3 PSK) na koniu "Dykteryjka". Wyrównanie strat energetycznych zapewnił nieodgadnionej receptury BIGOS - owoc kulinarnego natchnienia dha Dariusza Waligórskiego. Bezpośrednio po zawodach zmotoryzowany baon sanitarny 15 KKDH dowodzony osobiście przez dha Waligórskiego objechał z tym leczniczym specyfikiem domy osób zaprzyjaźnionych z drużyną i pułkiem, które ze względu na chorobę nie mogły stawić się na Błoniach. Kwatermistrzostwo rozważa możliwość wykupienia od dha Waligórskiego praw autorskich do bigosu. W.S.
Towarzyszący nam wiernie z kamerą sympatyk Pułku pan Janusz Cyfrowicz jest autorem wystawy fotograficznej, której tematu dostarczyły wojenne dzieje grupy "Polesie” gen. Fr. Kleeberga oraz koleje losu naszego pułku. Wystawa p.t. "Oni walczyli najdłużej" została otwarta w dniu 2 października 1993 roku w Lubartowie. Gratulujemy! W.S.
12.XI br. nastąpiło oficjalne rozformowanie stacjonującego w Krakowie - Pychowicach 5 Pułku Strzelców Podhalańskich im. Gen. Andrzeja Galicy. W uroczystościach wzięła udział delegacja 3PSK w osobach: płk. dr Bronisława Lubienieckiego, st. wachm. Pawła Jackiewicza i wachm. Józefa Szczepańskiego. Wręczono ostatnie odznaki pułkowe. Niejedna łza wzmocniła żołnierską grochówkę. W.S.
Nasz Kolega zamieszkały w Johannesburgu /Afr. Poł./ mjr Henryk Samoliński, żołnierz PSZ na Zachodzie, początkowo w Kanadyjskiej Brygadzie Strzelców, następnie w I Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej dowodzonej przez płk. dypl. St. Sosabowskiego, przekazał Kołu swój mundur /kurtkę, spodnie i furażerkę/. Dziękujemy! W.S.
Wielokrotnie podnosiliśmy na naszych łamach wartości książki /a właściwie księgi/ Cezarego Leżeńskiego i Lesława Kukawskiego "O kawalerii polskiej XX wieku". Nasze koło i 15 KKDH im. 3PSK wykupiły ok. 15 egzemplarzy tej cennej pracy. Jest ona wręczana przy uroczystych okazjach oficerom i żołnierzom WP oraz wyróżniającym się harcerzom. Niech tą drogą wiedza o polskiej jeździe spływa pod namioty i koszarowe "strzechy”. W.S.
Profesjonalny dwumiesięcznik 'Koń Polski” w numerach 3 i 4 z b.r. zamieścił obszerny artykuł dha phm. Mikołaja Reya - komendanta Harcerskiej Szkoły Podchorążych p.t. 'Harcerska Kawaleria". Przypominamy, że w tym samych piśmie drukowane są cyklicznie syntetyczne monografie pułków polskiej kawalerii pióra mgr. inż. Lesława Kukawskiego z barwnymi planszami prof. Andrzeja Jeziorkowskiego. Polecamy! W.S.
Nakładem Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego ukazała się książka Witolda Dworzyńskiego p.t. "Wieniawa poeta - żołnierz - dyplomata”. W.S.
To już XIV zjazd. Nie do wiary! Widok naszych uroczych Pań i sprężystych sylwetek żołnierzy nie skłania do jakiejkolwiek refleksji nad upływem czasu. Tylko Dzieci Pułku rosną. Nie tak dawno prawdziwe dzieci, dziś urodziwe panny i przystojni młodzieńcy. Wierni pułkowi na zjazd przybywają: prawnuk ppłk. dypl. Jana Małysiaka z Mamą panią Barbarą Rudnicką i panią ???? ??? Małysiakową. Magda - córka mjr Romana Witka, Maciek - wnuk Kol. Bronisława Stasiewicza, Agnieszka
Łukasz - wnukowie p. Adolfa Żuka, Kuba i - wnuki mjr Henryka Jodłowskiego /2PU/, córka pani Barbary Cicheckiej, Gosia Smolakówna. W czasie pokazów na poligonie najmłodsi Jasiu i Dobromiłka Smolakowie bez kompleksów oddali celne strzały z karabinka "Tantal" w gdy ich Mama, obyczajem dzielnych amazonek szyła do tarczy z łuku bojowego.