VII Zjazd Kawalerzystów z kraju oraz Anglii i Ameryki Północnej
(treść i format artykułu zgodny z oryginałem)
W dniach 14 i 15 sierpnia 1995 r. Zarząd Fundacji „organizował VII Zjazd Kawalerzystów z kraju oraz Anglii i Ameryki Północnej. W poniedziałek (14 sierpnia) uczestnicy Zjazdu zwiedzili miasto. byłe koszary SPK i SPRK, a także obejrzeli seans w grudziądzkim Planetarium. Wieczorem spotkali się w kasynie oficerskim na bankiecie wydanym na ich cześć z okazji kolejnego Zjazdu.
Główne uroczystości, połączone z obchodami święta Wojska Polskiego. odbyły się dnia 15 sierpnia. Przed południem delegacja kawalerzystów złożyła hołd swoim kolegom poległym w obronie ojczyzny. składano kwiaty pod obeliskami i tabli cami oraz na grobie gen. Stefana Kasprzyckiego. pierwszego komendanta CWK. Następnie odprawiona została Msza św. w grudziądzkiej Kolegiacie z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, władz wojewódzkich i miejskich oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Grudziądza. Mszę św. w asyście księdza prałata Tadeusza Nowickiego odprawiłł ksiądz biskup Jan Chrapek.
Po Mszy św. wszyscy zgromadzili się pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku. gdzie z zachowaniem ceremoniału odbyła wojskowego odbyła się uroczysta odprawa warty, a po okolicznościowych przemówieniach dowódcy garnizonu płk dypl. Andrzeja Skorackiego i prezydenta Grudziądza mgr Tomasza Pasikowskiego złożono wieńce i wiązanki kwiatów
Dużą atrakcją była parada 30 koni przygotowana przez harcerskie drużyny jeździeckie noszące imię 16 p. ul. z Bydgoszczy i członków Klubu Jeździeckiego „Rywal” z Grudziądza. Na błoniach nadwiślańskich odbyły się także zawody hippiczne, pokazy władania lancą i szablą oraz zaprezentowano przygotowaną przez wojsko wystawę współczesnego sprzętu wojskowego.
Kulminacyjnym momentem drugiego dnia Zjazdu było otwarcie ekspozycji zbiorów Sali Rycerskiej przekazanych Grudziądzowi w depozyt przez Stowarzyszenie Kombatantów - Duszpasterstwo Weteranów Kawalerii i Artylerii Konnej w W-wie. Zbiory zaprezentowano w salach Tradycji Jazdy Polskiej grudziądzkiego muzeum.
Zjazd zakończyło posiedzenie Rady Fundacji. Wybrano dwóch nowych członków Zarządu, którymi zostali: mgr Michał Masłowski - właściciel Klubu Jeździeckiego „Rywal” z Grudziądza i prof. dr hab. Władysław Lewandowski (3 p. szwol.) z Torunia. Przyjęto sprawozdanie Zarządu z działalności w 1994 r. omówiono plany wydawn. oraz inne sprawy bieżące. Ze składu Zarządu odwołano mgr Andrzeja Guzowskiego (na własną prośbę).
Na wniosek Ryszarda Migurskiego (3 p. szwol.)wystąpiono do Ministra obrony Narodowej Zbigniewa Okońskiego z pismem aprobującym przekazywanie Wojsku Polskiemu nazw i tradycji poszczególnych pułków Kawalerii Polskiej II RP.
Koło Żołnierzy 3 PSK na VII Zjeździe Kawalerzystów w Grudziądzu było godnie reprezentowane przez delegację w składzie:
l. Dowódca Koła płk dr Bronisław Lubieniecki,
2. Poczet sztandarowy w składzie: wach. Paweł Jackiewicz, chor. Wilhelm Billewicz, st. strz. z cenz. dr Bogdan Szafir
oraz:
mjr Antoni Ławrynowicz, mjr Roman Witek, wach. Jan Skrzyboń, mjr Włodzimierz Jastrzębski, i towarzyszące panie.