Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Stowarzyszenie Kawaleria - Organizacja Pożytku Publicznego - nr KRS: 0000350813

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Pułk 3 Strzelców Konnych

Historia Pułku 3 Strzelców Konnych Read More

Nabór

Zapraszamy w nasze szeregi Read More
  • 1

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Czarncy w dniu 19 września 1999 r.

(treść i format artykułu zgodny z oryginałem)

Staraniem Towarzystwa Pamięci Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w miejscowości Czarna ( woj. Kieleckie ), rodowej siedzibie Hetmana, odbyło się w dniu 19 września 1999 r. uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika Hetmana Stefana Czarnieckiego wzniesionego z ofiarności mieszkańców gminy, szkół, instytucji i różnych środowisk miejscowych.

Udział w uroczystości wzięli: Biskup kielecki jego ekscelencja Kazimierz Ryczan, liczne duchowieństwo z Kielc i okolicy, przedstawiciele Wojska Polskiego z generałami: Kazimierzem Pajewskim, rektorem Wyższej Szkoły Oficerskiej z Wojsk Pancernych Aleksandrem Poniewierką, Z-cą D-cy Wojsk Lądowych, Robertem Lipko wiceministrem Obrony Narodowej, kompania honorowa Wojska Polskiego, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, Straż Pożarna, Harcerze, Kombatanci i inne organizacje młodzieżowe oraz liczne rzesze mieszkańców Czarncy i okolicznych miejscowości. Delegację Koła żołnierzy 3 Pułku Strzelców Konnych z Pocztem Sztandarowym prezentowali : mjr mgr Roman Witek, mjr Włodzimierz Jastrzębski, ppor. Tadeusz Kwiecień, chor. Wilhelm Bilewicz, strzelec konny z cenzusem Bartłomiej Czech oraz kilku innych członków Koła z rodzinami.

Dla Koła Kołnierzy 3 P.S.K uroczystość odsłonięcia pomnika miała szczególny i osobisty wydźwięk jako, że Hetman Polny Koronny Stefan Czarniecki jest Patronem 3 Pułku Strzelców Konnych.

Uroczystość otworzyła msza polowa celebrowana przez biskupa kieleckiego jego ekscelencję Kazimierza Ryczana przy okazałym ołtarzu w pięknej scenerii i wspaniałej jesiennej pogodzie. Po homilii nawiązującej do bohaterskiej sylwetki Hetmana oraz jego poczynań dla ojczyzny nastąpiło przekazywanie na ręce proboszcza parafii darów od różnych instytucji i organizacji. Dar ( ryngraf ) ufundowany przez D-cę 4 Suwalskiej Brygady Kawalerii Pancernej płk Mirosława Szyłkowskiego z Orzysza złożył w asyście Pocztu Sztandarowego 3 P.S.K. d-ca Koła mjr mgr Roman Witek. Poczet Sztandarowy 3 P.S.K. był obecny przy wszystkich uroczystościach. Swą postawą wyróżniał się na tle innych z uwagi na barwne mundury ( szable, ostrogi, amaranty ) oraz dziarskie miny. Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika i licznych przemówieniach, z których jedno wygłoszone przez v-ce ministra Obrony Narodowej Roberta Lipko, podkreślało m. in. rolę 4 Suwalskiej Brygady Kawalerii Pancernej oraz owocną współpracę Koła Żołnierzy 3 P.S.K. z kadrą i żołnierzami tej brygady, nastąpiło składanie wieńców i kwiatów przez delegacje u stóp pomnika Hetmana. Wiązankę kwiatów w asyście mjr R. Witka i mjr Wł. Jastrzęskiego złożyła pani Krystyna Kwiecień małżonka ppor. Tadeusz Kwietnia.

 

mjr mgr Roman Witek

Wspierają nas