Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Stowarzyszenie Kawaleria - Organizacja Pożytku Publicznego - nr KRS: 0000350813

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Pułk 3 Strzelców Konnych

Historia Pułku 3 Strzelców Konnych Read More

Nabór

Zapraszamy w nasze szeregi Read More
  • 1

PANORAMA KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1.IX 6.X.1939 r. od Westerplatte do Kocka i Woli Gułowskiej

(treść i format artykułu zgodny z oryginałem)

Kock.... małe miasteczko o wielkiej historii ...zapisało się w pamięci narodu wydarzeniami, o których wie każde polskie dziecko.

Maleńki znak na mapie u zbiegu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny, którego historię opowiadają swoim dzieciom, jak barwną legendę w długie zimowe wieczory Matki — Polki. Otulone ciszą lasów i pól słuchają wieczornych harcerskich ballad o „Pani na Kocku i Siemiatyczach” Księżnej Annie z Sapiechów Jabłonowskiej, płk Berku Joselewiczu, co nie chciał zejść z konia i zginął. O Naczelniku Kościuszko, co prowadził chłopów w bój pod bliskimi Maciejowicami, i powstańcach styczniowych i o cudzie nad Wisłą i o wielkim generale, co żadnej bitwy z Niemcami nie przegrał, a musiał napisać słowny „Ostatni rozkaz” i skapitulować. Mkną melodie harcerskie w dal z szumem lasów, po falach Czarnej, Tyśmienicy i Wieprza.

Tu właśnie pod Kockiem, Wolą Gułowską Serokomlą Krzywdą Talczynem, Konorzatką i w wielu innych miejscach żołnierze gen. Kleeberga świadczyli często swoim życiem, że honor i Ojczyzna są dla Polaków wartością najwyższą.

Czas nieubłaganie mija. Ubywa z szeregów żołnierzy gen. Kleeberga, „odchodzą na wieczną wartę”, jak mawiał nieżyjący już Kleeberczyk ppłk Henryk Pakuła. Odchodzą świadkowie tamtych dni, czas zaciera ślady, krzyże na mogiłach żołnierskich chylą się ku ziemi, porastają

mchem..

Jak ocalić tamte dni, tamten czas od zapomnienia?

Wiosną 1987 roku na spotkaniu z Czesławem Wronowskim zasłużonym synem naszej ziemi, głównym konserwatorem Panoramy Racławickiej pada z jego strony sugestia:

  • Zbudować panoramę!

  • Panoramę czego?

  • Panoramę Bitwy pod Kockiem albo jeszcze lepiej Panoramę Wojny Obronnej 1939 roku 

  • I my damy radę?

Jeszcze nikt nie skończył, kto nie zaczął. Trzeba przekonać naród, środowiska kombatanckie, przekonać władze tych miejscowości, w których odbyły się ważniejsze bitwy Wojny Obronnej 1939 roku.

12 czerwca 1987 powstaje Społeczny Komitet Budowy Panoramy.

W jego skład wchodzą przedstawiciele władz Miasta i Gminy Kock, Towarzystwa Przyjaciół  Kocka nauczyciele, pracownicy kultury i inni sympatycy tego wzniosłego zadania.

Komitet podjęła się ogromnego dzieła, na miarę historii, która przez wieki ciągle znaczyła swoje ślady na Kockiej Ziemi. Podjął się budowy panoramy, która będzie najodpowiedniejszą formą wyrażenia czci przez żyjących, cieszących się wolnością wyrażenia czci żołnierzom, bohaterom, najpiękniejszym synom i córkom Ziemi nad Wisłą za ich ofiarę. Panorama będzie więc dziełem, które przekaże przyszłym pokoleniom ponadczasowe wartości: honor żołnierski, miłość do Ojczyzny i suwerenność narodu. Komitet przyjął myśl, aby panorama stanowiła panteon wszystkich rodzajów broni i ugrupowań jakie wzięły udział w Kampanii Wrześniowej 1939 r. od Westerplatte do Kocka i Woli Gułowskiej.

W czasie . swojej działalności Komitet opracował plan zagospodarowania przestrzennego terenu przeznaczonego pod budowę panoramy i całej infrastruktury towarzyszącej oraz plan koncepcyjny

budynku Panoramy. Wykonane zostały makiety obrazujące zewnętrzny kształt budynku. Podjęto też wiele działań mających na celu propagowanie idei budowy Panoramy, jak na przykład opracowane i wydane z inicjatywy prof. doktora Jerzego Znosko /Kleeberczyka/ folderu Panorama Wojny Obronnej 1.IX. - 6.X.1939 roku „Od Westerplatte do Kocka”. Komitet otrzymał telegram od ówczesnego przewodniczącego Solidarności p. Lecha Wałęsy, który przekazywał „gorące wyrazy poparcia i szacunku dla inicjatywy społecznej” kończąc je słowami: „Dla Ojczyzny ratowania byliśmy i będziemy gotowi do poświęceń”

Inicjatywę Komitetu Budowy Panoramy poznał oraz poparł w czasie spotkania ze społeczeństwem Kocka w 58 rocznicę Bitwy pod Kockiem i Wolą Gułowską Ostatni Strażnik Rzeczypospolitej na Uchodźstwie Prezydent Ryszard Kaczorowski.

Duże wsparcie w dziele budowy Panoramy okazuje środowisko sympatyków z Lubartowa, kierujących społecznie Amatorskim Klubem Fotograficznym „Zdrowie” i Klubem Oficerów Rezerwy SGO , Polesie”

Orędownikiem, propagatorem i oddanym bez reszty idei budowy Panoramy był nie żyjący już dzisiaj śp. płk Henryk Pakuła, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju i Środowiska Kleeberczyków.

Wierzymy, silni wiarą tych, którzy walczyli o wolną Polskę, że rozpoczęte dzieło doprowadzimy do szczęśliwego końca, a społeczeństwo i władzę przekonamy, że budowa Panoramy to sprawa honoru Narodu!

 

Społeczny Komitet Budowy Panoramy Wojny obronnej 1939 Roku

Wspierają nas