Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Stowarzyszenie Kawaleria - Organizacja Pożytku Publicznego - nr KRS: 0000350813

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Jak co roku 27 kwietnia obchodzimy święto pułkowe Pułku 3 Strzelców Konnych. Tegoroczne święto współorganizowaliśmy ze Szkołą Podstawową w Śniadowie, która nosi imię Pułku 3 Strzelców Konnych, termin obchodów został przeniesiony na piątek czyli 25 kwietnia.

Z naszej strony oprócz czterech koni i luzaków udział wzięli: Mariusz Giergiel, Dariusz Waligórski, Paweł Wieńć, Janusz Sieprawski, Michał Karpierz, Bartłomiej Przybyś, Piotr Janicki, Michał Stąpor, Jasiek Gałka oraz gość specjalny, który przyjechał do nas z Londynu: mjr Zbigniew Makowiecki.

Uroczystości rozpoczęły się od miejscowości Truszki, gdzie odbyła się jedna z pierwszych potyczek stroczonych przez Pułk we wrześniu 1939 roku. Zebrali się tam przedstawiciele szkoły w Śniadowie, gminy oraz my w mundurach i z pocztem w składzie Janusz Sieprawki, Michał Karpierz, Bartłomiej Przybyś i Piotr Janicki. Pod pomnikiem nastąpiło złożenie kwiatów oraz modlitwa za poległych żołnierzy, którą poprowadził Mariusz Giergiel. Po tej pierwszej części uroczystości poczet dosiadł wcześniej przygotowanych koni i wszyscy udaliśmy się pod szkołę, aby stamtąd przejść do kościoła. Pod kościołem nastąpiło spieszenie i wszyscy udaliśmy się na uroczystą msze świętą, gdzie oprócz naszego pocztu był także poczet szkoły. Po mszy taki skład jak wcześniej dosiadł koni i poprowadził wszystkich na cmentarz, gdzie składano wieńce przy wspólnym grobie żołnierzy i oficerów 3PSK poległych w walkach w okolicach Śniadowa. Wartę przy grobie sprawowali: Piotr Janicki, i Michał Stąpor prowadzeni przez Pawła Wieńcia.

Następnie konno poprowadziliśmy wszystkich na boisko sportowe, gdzie zaprezentowaliśmy pokaz musztry konnej, po którym Bartłomiej Przybyś dał pokaz władania szablą i lancą, co wzbudziło zachwyt nie tylko wśród uczniów.

Ostatnia część obchodów święta odbyła się w szkole. Uczniowie przygotowali na tą okazje przedstawienie a szkolny chór uświetniał apel swoimi śpiewami. Po części przygotowanej przez szkołę, zabrał głos mjr Zbigniew Makowiecki, który wygłosił podziękowania, oraz opowiedział jedno z wydarzeń z czasów wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Po czym odbyła się część szczególnie ważna dla niektórych uczestników, a mianowicie mjr Makowiecki odczytał rozkaz, w którym wręczył pamiątkowe odznaki półkowe. Do tej pory w naszym Szwadronie jedynie Dariusz Waligórski mógł się pochwalić otrzymaniem takiej odznaki, dołączyli do niego: Mariusz Giergiel, Paweł Wieńć, Michał Karpierz i Bartłomiej Przybyś.

Następnie Dariusz Waligórski opowiedział młodzieży szkolnej o historii Pułku 3 Strzelców konnych, 10 Pancernej Brygady oraz przedwojennej Wielkiej Rewii Kawalerii. Na tą część specjalnie została przywieziona wystawa z Toporzyska, która przedstawia historyczne zdjęcia kawalerii II Rzeczpospolitej. Została ona rozłożona przy trzech ścianach sali sportowej na której odbywał się apel.

 

MK

Wspierają nas