20 czerwca w pobliżu Folwarku w Toporzysku (miejscu stacjonowania Szwadronu Toporzysko) miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Została otwarta pierwsza Aleja Dębów Katyńskich poświęcona oficerom i żołnierzom Pułku 3 Strzelców Konnych zamordowanych w Katyniu.
Uroczystość była wyjątkowa, rozpoczęła się od uroczystej Mszy św. odprawionej przez ks. płk. Macieja Kozickiego – kapelana szwadronu. Podczas kazania jedno zdanie wywarło na mnie szczególne wrażenie - “... Podczas wojny sowieci sadzili drzewa aby zatrzeć zbrodnię, a my teraz sadzimy dęby by na wiele lat zachować pamięć o tych straszliwych wydarzeniach”.
Po Mszy odbył się uroczysty capstrzyk w asyście kompani reprezentacyjnej WP 6 Batalionu Dowodzenia z Krakowa podczas którego fundatorzy i członkowie Szwadronu otworzyli aleję. Zapalono znicze oraz złożono kwiaty.
Poprzez utworzenie Alei Dębów Katyńskich Szwadron Toporzysko włączył się w akcję fundacji Parafiada, której działania prowadzą do upamiętnienia każdej osoby zamordowanej w Katyniu poprzez zasadzenie dębu. Aleja w Toporzysku jest pierwszą z czterech, które mają powstać w miejscach związanych z P3SK.
Ustalenie listy oficerów zamordowanych w Katyniu nie było łatwe. Członkowie Szwadronu przeszukiwali publikacje i dokumenty w IPN-ie oraz sprawdzali w innych źródłach. Nie oznacza to, że udało się w pełni, ale cały czas pracujemy i dalej szukamy nowych informacji. Jak na razie w naszej Alei posadzonych zostało 17 dębów poświęconych kolejno:
płk st. sp. Janowi Rozwadowskiemu
płk st. sp. Władysławowi Tomaszewiczowi
ppłk st. sp. Markowi Mysłakowskiemu
mjr st. sp. Piotrowi Popławskiemu
mjr st. sp. Zenonowi Sierżyckiemu
mjr st. sp. Stanisławowi Kozubskiemu
mjr st. sp. Dawidowi Janowicz-Czaińskiemu
por. Tadeuszowi Białemu
por. Czesławowi Sochockiemu
por. st. sp. Henrykowi Gąsiewiczowi
ppor. Maksymilianowi Sałacińskiemu
por. rez. Kazimierzowi Bispingowi
por. rez. Adamowi Dziedzickiemu
ppor. rez. Witoldowi Bitnerowi
ppor. rez. Henrykowi Kurmanowi
ppor. rez. Leonowi Krzywobłockiemu
chor. Franciszkowi Koziejowi
oraz 18-ty dla wszystkich nieznanych zamordowanych oficerów i żołnierzy P3SK.
Pragniemy jeszcze raz podziękować za wsparcie osobom i instytucjom, którzy pomogli w stworzeniu naszej alei. Szczególnie fundatorom: Powiatowi Suskiemu, Samorządowi Gminy Jordanów, Samorządowi Miasta Jordanowa, Samorządowi Gminy Bystra-Sidzina, Społeczeństwu Gminy Adamów, Samorządowi Gminy Śniadowo, Bankowi Spółdzielczemu w Jordanowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Toporzysku, paniom Krystynie Makowieckiej, Marcie Gąsienica Roj, Krystynie Markut i Julicie Prabuckiej, państwu Krystynie i Zbigniewowi Kołatom, Elżbiecie i Tomaszowi Rychlikom, Alicji i Zdzisławowi Filipkom, ppłk Andrzejowi Gładyszowi, mjr Marcinowi Kobielskiemu, mł. chor. Sławomirowi Łacie, st. szer. Marcinowi Polakowi, Rodzinie Pułkowej Koła Żołnierzy Pułku 3 Strzelców Konnych, żołnierzom batalionu dowodzenia strzelców konnych 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i na koniec kawalerzystom Szwadronu Toporzysko.
A pozostałym, niewymienionym z nazwiska gościom dziękujemy, że w sobotni wieczór znaleźli czas by nas odwiedzić.
Nie sposób nie wspomnieć o pomocy ze strony Nadleśnictwa w Suchej Beskidzkiej oraz naszego leśniczego Adama Wójciaka za możliwość umieszczenia Alei Dębowej na terenie Lasów Państwowych i przyrzeczenie opieki nad drzewami nawet wtedy, gdy nas już zabraknie.
Jesteśmy również wdzięczni opatrzności za pogodę – wszędzie dookoła było niezwykle deszczowo a na moment uroczystości deszcz przestał padać. Może za wstawiennictwem naszych żołnierzy...
Smutno nam, że na tak piękną uroczystość nie mogliśmy zaprosić wszystkich mieszkańców naszej gminy i powiatu. Mamy nadzieję, że podczas niedzielnych spacerów po okolicy każdy znajdzie czas na chwilę zadumy w tym pięknym miejscu, gdzie przyroda spotyka się z historią.
Tutaj można odwiedzić stronę poświęconą oficerom zamordowanym w Katyniu