Przed startem biegu złożono kwiaty przy partyzanckim pomniku Zgrupowania AK „Kamiennik” na Suchej Polanie. Odbyły się też widowiskowe pokazy potyczki partyzantów z niemieckim patrolem (Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK) i taktyki walki kawalerii zaprezentowane przez Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych, a nad miejscem uroczystości przeleciały motolotnie.
W tych zawodach startują żołnierze jednostek specjalnych Wojska Polskiego z całego kraju i cywile uprawiający biegi ekstremalne. Początek trasy jak zawsze na Suchej Polanie nieopodal Poręby koło Myślenic.
Do około 50 kilometrowej rywalizacji w górzystym terenie na trasie Beskidu Wyspowego i Makowskiego przystąpiło około 180 uczestników, w tym po raz kolejny przedstawiciel Szwadronu Toporzysko plut. kaw. och. Mirosław Bajak. Do sportowej walki zagrzewał również nocnych piechurów m.in. płk Andrzej Gardynik, dowódca Jednostki Wojskowej „Nil” im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.
Za ten wysiłek w nocy, start o 19:04 limit do 06:02. 48.800 km i sumę przewyższeń 2500 m, zejście kamiennymi szlakami, które również dało popalić. Czapy z głów dla wszystkich osób które podjęły się tego wyzwania Szacun!, dla tych którzy ukończyli ten bieg i tych którzy mimo wszystko musieli zejść z trasy - wszystko ponad siły, nic ponad zdrowie.
Ideą marszu jest uczczenie pamięci, urodzonego w Krakowie, legendarnego dowódcy Kedywu KG AK, a także propagowanie wiedzy o działaniach zgrupowań partyzanckich AK w Beskidzie Wyspowym i Makowskim.
9 IX 2021 - X jubileuszowa edycja ekstremalnego marszu „Śladami gen. Nila – od zmierzchu do świtu”
Szwadron Toporzysko 9 września uczestniczył w pokazach przed X jubileuszową edycją ekstremalnego marszu „Śladami gen. Nila – od zmierzchu do świtu”, rozgrywanego z okazji święta Jednostki Wojsk Specjalnych - "NIL", której patronem jest gen. August Emil Fieldorf „Nil”.