Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Stowarzyszenie Kawaleria - Organizacja Pożytku Publicznego - nr KRS: 0000350813

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

17 września po uroczystościach otwarcia ALEI DĘBÓW PAMIĘCI w Śniadowie wraz z Batalionem Dowodzenia #15GBZ Kawalerzyści ochotnicy P3SK #Szwadron Toporzysko oraz młodzież Szkoły Podstawowej w Śniadowie imienia 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego i przedstawiciele lokalnych władz udali się do miejscowości Czerwony Bór.

Czerwony Bór to wyjątkowe miejsce, które na zawsze pozostanie w sercach sympatyków i kawalerzystów Szwadronu Toporzysko. To tu na stacji kolejowej Czerwony Bór gdzie P3SK dotarł transportem kolejowym ze swojego garnizonu w Wołkowysku rozpoczyna się szlak bojowy i kampania jesienna Pułku 3 Strzelców Konnych w 1939 r.

Nieopodal stacji kolejowej znajduje się obecnie Zakład Karny w Czerwonym Borze, który powstał na terenie zlikwidowanej jednostki nadwiślańskich jednostek wojskowych MSWiA. Gdzie pochowany jest poległy we wrześniu 1939 r. żołnierz Pułku 3 Strzelców Konnych wachmistrz Stefan Paduch.

Celem odwiedzin tego wyjątkowego miejsca było odsłonięcie nowego pomnika powstałego w miejscu pochówku, ale również odbudowanego w ubiegłym roku po dewastacji i kradzieży starego krzyża.
Ten projekt to lekcja edukacji patriotycznej społeczeństwa a zwłaszcza młodzieży na przykładzie postaci – bohaterów z przed ponad 80 lat oraz ugruntowanie postaw współczesnych kawalerzystów – ochotników, uczestników wyprawy, odnalezienie „korzeni” przez współczesnych żołnierzy WP - strzelców konnych batalionu dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, który dziedziczy tradycje naszego Pułku.

Pragniemy podziękować za wsparcie osobom i instytucjom, którzy pomogli w odnowieniu miejsca pochówku naszego poległego żołnierza. Serdeczne podziękowania dla Pana Pawła Sanewskiego oraz IPN w Białymstoku za dofinansowanie prac związanych z odnowieniem miejsca poległego 12 IX 1939 r. podczas kampanii wrześniowej wachmistrza Stefana Paducha. Podziękowania również dla Służby Więziennej i osadzonych za prace przy budowie.

Galeria zdjęć:

Wspierają nas